Početna strana > Hronika > Nikola Sarkozi: Burke nisu dobrodošle u Francuskoj
Hronika

Nikola Sarkozi: Burke nisu dobrodošle u Francuskoj

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 14. januar 2010.

PARIZ – Francuski predsednik Nikola Sarkozi, koji se izvesno vreme uzdržavao od davanja izjava o potpunom pokrivanju muslimanki na javnim mestima, iskoristio je svoj novogodišnji govor da bi podržao ideju o zabrani burki u Francuskoj.

Da bi izbegao optužbe da raspiruje antimuslimansko raspoloženje u zemlji, on se založio da se o zabrani potpunog porkivanja na javnim mestima raspravlja tek nakon što parlamentarna komisija iznese rezultate svoje šestomesečne istrage, pozivajući parlament da donese jasnu rezulociju protiv burki, za koje je rekao da nisu dobrodošle u zemlji gde postoji jednakost polova.

Tek pošto paralamentarna komisija saopšti svoje preporuke, a izveštaj se očekuje krajem meseca, parlament bi trebalo da usvoji neobavezujuću, ali jasnu rezoluciju u kojoj bi bilo istaknuto da je potpuno pokrivanje žena nespojivo sa francuskim vrednostima, istakao je francuski predsednik.

Sarkozi nije ulazio u detalje o tome kakvu vrstu zakona bi parlament eventualno mogao da donese, ali je insistirao na tome da mu posveti potpunu pažnju.

Komisija koja treba da donese preporuke o tom pitanju formirana je prošlog leta i na njenom čelu se nalazi poslanik iz Komunističke partije Andre Žeren, koji će, kako se očekuje, doneti umereni predlog zakona o zabrani nošenja burki, najverovatnije u poštama, gradskim skupštinama i školama, gde je teško identifikovati majke koje dolaze po decu.

Za razliku od Žerena, Žan-Fransoa Kope, parlamentarni lider desničarske Unije za narodni pokret (UMP), partije kojoj pripada i Sarkozi zalaže se za uvođenje restriktivnog zakona, na osnovu koga bi svako ko se nađe na javnom mestu u Francuskoj, a potpuno je pokriven velom, bio kažnjen sa 750 evra.

U svom govoru, Sarkozi koga kritikuju da je neprijateljski raspoložen prema šest miliona muslimana u Francuskoj, istakao je da njegov stav prema burkama nije motivisan rasističkim pogledima, nego ljubavlju prema principima njegove nacije.

„Potpuno pokrivanje nije dobrodošlo u Francuskoj jer je to suprotno našim vrednostima i protivno ideji o dostojanstvu žena”, rekao je on i upozorio da bi svaki ektremni potez izazvao dalju podeljenost društva, preneo je britanski dnevnik „Gardijan”.

„Nemojmo dozvoliti da protivnicima demokratije, dostojanstva i jednakosti polova damo šansu da nas pobede, što bi dovelo našu državu u veoma tešku situaciju”, istakao je Sarkozi i upozorio da je „najvažnije da se niko ne oseti prokuženim”.

Veruje se da tek oko 2.000 žena u Francuskoj nosi bukre ili nakibe koje u potpunosti pokrivaju lice i telo muslimanki.

Kritičari donošenja zakona o zabrani potpunog pokrivanja na javnim mestima u Francuskoj ističu da bi eventualni zakon došao na udar organizacija za zaštitu ljudskih prava i verskih sloboda, ističu svetske agencije.

Nekoliko gradonačelnika širom Francuske je upozorilo da bi bilo veoma teško sprovesti takav zakon u delo. Drugi strahuju da bi zakon mogao da dovede do toga da žene izbegavaju da izađu napolje i ostaju kod kuće kako bi izbegle da se pojave nepokrivene.

Proteklih nekoliko nedelja mlade, obrazovane žene u drugim, crnim burkama pojavljivale su se u svim francuskim tok šouima i novinama strastveno braneći svoje pravo da mogu da nose štogod požele.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner